- 2020.02.25 [zaproszenie] - spotkanie w klubie
- 18,00 otwarcie
- 18,30 ogłoszenia


- 2020.02.27 [zaproszenie]  - klubowe wyjście na kręgle. Godzina 19,00 na ul. Oświęcimskiej 22.
Tutaj mapa "kliknij"
Kierownik akcji - "-dane utajnione", salę zarezerwowała Ela.  Tutaj wiadomość od Zdzisława - "
Kierownika nie ma i nikt go nie zna
Ela jest grupową"


-2020.03.07-08 - Memoriał Jana Strzeleckiego w Tatrach - /zawody w narciarstwie wysokogórskim/ - tutaj startuje duża reprezentacja Speleoklubu Bielsko-Biała. Istnieje możliwość, że zawodnicy z SBB reprezentujący nasz klub dostaną drobne dofinansowanie. 

Uwaga - do 5 marca do 12,00 można robić przelewy.  Potem płaci się więcej!

Tutaj strona główna zawodów - "kliknij"- 2020.03.11 [zaproszenie] Miejsce - Park Włókniarzy za pomnikiem Adama Mickiewicza. godzina ....................... - potem obrady w Klubie Miasto.
Nasi południowi pobratymcy Słoweńcy w dniu 11 marca mają zwyczaj spławiania tzw. "łódek św. Grzegorza". Obecnie konstrukcja tych "łódek" jest całkowicie umowna. Najczęściej spotyka się pływające "domki" - o czym za chwilę. Jednak pierwotnie były to jakieś deseczki ze świecą lub kielichy wypełnione płonącą smołą.
Zwyczaj ten ma podwójne wytłumaczenie: 
Pierwsze jest takie, że zgodnie z kalendarzem juliańskim pierwszy dzień wiosny wypadał 12 marca /obecnie po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego (zbieżność imion nie ma tu znaczenia) pierwszy dzień wiosny przypada 21 marca/. Stąd też zwyczaj ten "w ogólności" zbieżny jest z naszym zwyczajem topieniem Marzanny i generalnie wspólny dla ludów indoeuropejskich. Według etnografów dawne zwyczaje związane z paleniem ognia miały na celu wzmożenie żywotnej aktywności Słońca, które jako takie uznawane było za byt realny. 
Natomiast drugie wytłumaczenie jest takie, że dawniej w czasie zimy rzemieślnicy pracowali przy świecach, co było uciążliwe i kosztowne. Natomiast od połowy marca dzień na tyle się już wydłużał , że nie było to konieczne. Stąd też zwyczaj spławiania domków , w których wnętrzach zapalano świecę. 
Zatem w Bielsku, gdzie tradycja rzemieślnicza sięga czasów średniowiecza , taka akcja jest jak najbardziej do przyjęcia.
Mam zatem propozycję, by w wigilię dnia św.Grzegorza, tj.11.03.2020  r. w porze "po zmierzchu"  przeprowadzić na rzece Białej akcję spławiania żywego światła pod roboczym tytułem "na św.Grzegorza zima idzie do morza". Spławić można cokolwiek (byle było z materiałów ekologicznych) co przez jakiś czas uniesie płonącą świeczkę, najlepiej taką od podgrzewacza :"Św. Grzegorz był patronem nauczycieli i uczniów szkół elementarnych, parafialnych, które były zakładane w Polsce już w XV wieku. Uczono w nich pisania, czytania, religii i pieśni. Rok szkolny rozpoczynał się w tych szkołach 12 marca, czyli w dzień św. Grzegorza. Na przełomie XVI i XVII w. dzień św. Grzegorza stał się również świętem uczniów i dniem zabawy zwanej gregoriankami." 

Zatem plan akcji można jeszcze poszerzyć o symboliczną "gregoriankę"  w  jednym z okolicznych lokali, oczywiście pod kątem omówienia celów akcji oraz jej przebiegu ;)

pozdr. Jarek

Spotykamy się za tym pomnikiem.- 2020.03.14 [zaproszenie] - "12" spotkanie znajomych Krzysztofa Apanasewicza. Spotykamy się na szczycie Baraniej Góry o 11,00. Organizuje Były Członek Klubu - Miłosz Kubica
Patrz - Księga Zmarłych SBB

-
2020.03.14 [zaproszenie] - Tomasz Grzegrzułka Murzyn zaprasza na "50" Jubileusz swojego istnienia

33 lat w Klubie
32 lat z kartą taternika jaskiniowego
24 lat bycie instruktorem taternictwa jaskiniowego
25 lat bycia przewodnikiem Beskidzkim- 2020.03.14-15 Skiturowy Rajd Grotołazów im. Jaska Wiśniowskiego


- 2020.03.20-22 [zaproszenie] Ogólnopolskie Speleo Forum w Wiśle. Współorganizatorem tego spotkania jest SBB. 
Tutaj szczegóły - "kliknij"


- 2020.03.25 [zaproszenie] - spotkanie w klubie

- 18,00 otwarcie
- 18,30 ogłoszenia
- 18,35 przydział sprzętu i omówienie wyjazdu na obóz zimowy dla kursantów


- 2020.03.27-29 Obóz zimowy w Morskim Oku dla członków SBB. Wyjazd dla wszystkich kursantów /jest zgoda Prezesa na wyjazd kursantów/ dla starszych. Główny koordynator - Zofia Gutek. Kursanci nie muszą zgłaszać faktu wyjazdu do Zarządu. Warto zabrać legitymację klubową, wtedy za nocleg płaci się mniej.
Uwaga - wszyscy powinni mieć legitymacje klubowe z opłaconymi składkami. Takie osoby za dwa dni będa płaciły 45 zł. Nie wiadomo ile będą płaciły osoby, które śpią na podłodze.

Spis kursantów:

Tomasz Kochel
Maria Węgrzynkiewicz
Ewa Rutkowska
Maciej Boszczyk
Mateusz Cieślar
Grzegorz Więcek
Tomasz Kos /narty/


Spis innych uczestników:

Zofia Gutek - kierownik /narty/
Jerzy Ganszer /narty/
Magdalena Prochalska
/narty/
Łukasz Piechocki /narty/
Bartłomiej Golik
Marta Gandor
Izabella Rosner-Manda
Tomasz Manda
Małgorzata Toczyłowska
---------------------------------------
Limit wolnych miejsc wyczerpany, reszta chętnych śpi na podłodze /razem z czterema "dzikimi" pod wodzą Adama Marcinkowa/
Jak się będą zwalniały miejsca, to osoby z podłogi będą przesunięte na łóżko!
Osoby za podłogę płacą tyle samo co za łóżko.
Beata Michalska-Kasperkiewicz /narty/ - śpi na podłodze
Mateusz Bętkowski - zgłosiła Joanna - śpi na podłodze
Mateusz Handzlik - zgłosiła Joanna - śpi na podłodze
Antoni Dudek - zgłosiła Joanna - śpi na podłodze
Joanna Micherdzińska - śpi na podłodze
Lolo- śpi na podłodze
Kazimierz Ślęk - śpi na podłodze /narty/

Uwaga - osoby z podłogi  jak będzie możliwość zostaną zakwaterowane na  "normalnych zasadach, z tym, że może przydać się legitymacja Alpenvereinu.
Z tym filmem należy się zapoznać - "kliknij"

Uwaga - czterech dzikich ludzi pod wodza Adama Marcinkowa z soboty na niedziele będą spali na podłodze - będzie można po nich deptać!


- 2020.04.18 [zaproszenie]. Akcja jaskiniowa /może będą Czesi/ do jednej z jaskiń na Wyżynie


- 2020.05.09 -10  [zaproszenie] XXXI Spotkanie Weteranów 


- 2020.05.19 [zaproszenie] - spotkanie w klubie
- 18,00 otwarcie
- 18,30 ogłoszenia
- 18,35 ustawianie wyjazdu kursowego

- 2020.05.23 - domniemany termin zjazdu PZA

- 2020.05.23 - przed rozpoczęciem sezonu - doszkalanie kursantów . Szczegóły na zebraniu wtorkowym - Jak się Zarząd zgodzi to będzie to oficjalny wyjazd kursowy /na razie nie ma "stanowiska"/

- 2020.05. 23-24  [zaproszenie]  Rozpoczęcie sezonu nr 19.


 2020.06.01 [zaproszenie] poniedziałek  - Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji  Speleoklub Bielsko-Biała  zaprasza wszystkie dzieci  pod opieką swoich opiekunów do zwiedzania Wietrznej Dziury na Magurce  /Magurka Wilkowicka w Beskidzie Małym/. Należy posiadać kask /może być rowerowy/  i latarkę. Lepiej założyć "stare ubranie", bo można się trochę wybrudzić.  Nad całością będą czuwali instruktorzy taternictwa jaskiniowego.  Zbiórka uczestników  akcji przy drzewie przed schroniskiem na Magurce  przed godziną  17,30. Dokładnie o 17,30  grupa przechodzi pod jaskinię  /ok. 20 minut/ .  Zwiedzanie jaskini  ok.  20 minut.  W środku odbędzie się grupowe zdjęcie, pogadanka o jaskiniach i  "zgaszenie światła z oglądaniem ciemności". Jaskinia ma długość 28 m i jest głęboka na 6 m. W środku są stare ryty naskalne. Jeżeli znajdziemy tam jakieś śmieci to wynosimy je!

Jeżeli nastąpią nowe uwarunkowania organizacyjne to znajdą się w tym miejscu.

Jeżeli ktoś będzie chciał to zostanie wpisany do sprawozdania z wyjazdu  i będzie mógł się potem zobaczyć tutaj - "kliknij


- 2020.08.23 [zaproszenie] Publiczna kąpiel  Lola!